Zacienione instalacje fotowoltaiczne to dość popularny problem i zagadnienie, z którym instalatorzy często muszą się zmierzyć. Podczas projektowania trzeba przyjąć podstawową zasadę – nie należy projektować instalacji w miejscach zacienionych.  Trzeba pamiętać, że 1 zacieniony moduł powoduje spadek wydajności całego łańcucha. 

Zacienienie można podzielić na dwie grupy: sztuczne i naturalne. Do pierwszej zaliczamy wszystkie elementy infrastrukturalne, tj: komin, latarnia, maszt, słup, budynek, czy też – inny moduł fotowoltaiczny. Do przeszkód naturalnych natomiast zaliczamy wszystkie bariery środowiskowe: drzewa, liście oraz odchody ptaków.


Jak radzić sobie z zacienieniem?

Wiesz już, że aby maksymalizować uzysk, instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zamontowana w takim miejscu, gdzie ryzyko pojawienia się ewentualnych przeszkód jest minimalne. Co, jeśli jednak po kilku latach korzystania z systemu, niespodziewanie pojawia się wcześniej nie zaplanowany obiekt, który chcąc nie chcąc rzuca cień na Twoją inwestycję? 

Cóż – stara maksyma głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Niestety, nawet niewielkie zacienienie może zmniejszyć uzyski w całym łańcuchu modułów aż do kilkudziesięciu procent!

Falownik z optymalizatorem ma zainstalowany punkt śledzenia mocy pod każdym modułem, co oznacza, że każdy moduł pracuje niezależnie. Podstawowa różnica między inwerterem z optymalizatorem, a falownikiem centralnym polega na tym, że falownik centralny zbiera informacje z całego szeregu modułów i dostosowuje je do najsłabszego ogniwa. Na wydajność całej instalacji może wpłynąć zwykły liść, przez co cały system będzie produkował mniej energii. 


Co zapewniają optymalizatory mocy?

  • Zwiększona wydajność instalacji w przypadku nierównego nasłonecznienia, 
  • Możliwość monitorowania pracy poszczególnych modułów, dzięki czemu łatwiej jest zidentyfikować wadliwe elementy,
  • Równoległe funkcjonowanie modułów- jeden moduł nie wpływa negatywnie na pozostałe.

Ponadto, optymalizator mocy nie posiada wewnątrz kondensatora, co oznacza, że nie jest to element narażony na warunki atmosferyczne, a jego największym atutem (poza uniezależnieniem poszczególnych modułów od siebie) jest możliwość rozbudowy instalacji w późniejszym czasie.

Najwiekszym atutem instalacji fotowoltaicznej opartejo technologię optymalizatorów jest to, że istnieje możliwość rozbudowy instalacji w późniejszym czasie. Jeśli planujesz zakup sprzętów energochłonnych będzie się to wiązać ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię. 


Zobacz również