Zacienione instalacje fotowoltaiczne to dość popularny problem i zagadnienie, z którym instalatorzy często muszą się zmierzyć. Podczas projektowania trzeba przyjąć podstawową zasadę – nie należy projektować instalacji w miejscach zacienionych. Trzeba pamiętać, że 1 zacieniony moduł powoduje spadek wydajności całego łańcucha.
Zacienienie można podzielić na dwie grupy: sztuczne i naturalne. Do pierwszej zaliczamy wszystkie elementy infrastrukturalne, tj: komin, latarnia, maszt, słup, budynek, czy też – inny moduł fotowoltaiczny. Do przeszkód naturalnych natomiast zaliczamy wszystkie bariery środowiskowe: drzewa, liście oraz odchody ptaków.
Wiesz już, że aby maksymalizować uzysk, instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zamontowana w takim miejscu, gdzie ryzyko pojawienia się ewentualnych przeszkód jest minimalne. Co, jeśli jednak po kilku latach korzystania z systemu, niespodziewanie pojawia się wcześniej nie zaplanowany obiekt, który chcąc nie chcąc rzuca cień na Twoją inwestycję?
Cóż – stara maksyma głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Niestety, nawet niewielkie zacienienie może zmniejszyć uzyski w całym łańcuchu modułów aż do kilkudziesięciu procent!
Falownik z optymalizatorem ma zainstalowany punkt śledzenia mocy pod każdym modułem, co oznacza, że każdy moduł pracuje niezależnie. Podstawowa różnica między inwerterem z optymalizatorem, a falownikiem centralnym polega na tym, że falownik centralny zbiera informacje z całego szeregu modułów i dostosowuje je do najsłabszego ogniwa. Na wydajność całej instalacji może wpłynąć zwykły liść, przez co cały system będzie produkował mniej energii.
Ponadto, optymalizator mocy nie posiada wewnątrz kondensatora, co oznacza, że nie jest to element narażony na warunki atmosferyczne, a jego największym atutem (poza uniezależnieniem poszczególnych modułów od siebie) jest możliwość rozbudowy instalacji w późniejszym czasie.
Najwiekszym atutem instalacji fotowoltaicznej opartejo technologię optymalizatorów jest to, że istnieje możliwość rozbudowy instalacji w późniejszym czasie. Jeśli planujesz zakup sprzętów energochłonnych będzie się to wiązać ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię.