Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, musisz przejść przez kilka bardzo ważnych etapów, aby sfinalizować zamówienie i cieszyć się własną elektrownią oraz niezależnością energetyczną. Jedną z takich czynności jest rozmowa z doradcą ds. fotowoltaiki, inaczej audyt techniczny instalacji fotowoltaicznej.

Na czym polega audyt techniczny fotowoltaiki?

W procesie zakupu i montażu fotowoltaiki wyróżnić można:

  • audyt przedmontażowy (który omówimy w tym artykule)
  • audyt w techniczny (w trakcie montażu)
  • audyt odbiorczy

Audyt przedmontażowy pozwala oszacować odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej oraz jak sama nazwa wskazuje – określić możliwości montażowe. Sprawdza między innymi: konstrukcję nośną dachu, rodzaj poszycia, taryfę jaką posiadasz u operatora, czy też jak wygląda miesięczne zużycie energii w Twoim domu. Na podstawie zebranych danych, ekspert jest w stanie określić specyfikację instalacji fotowoltaicznej.

Podczas audytu jedną z najważniejszych kwestii jest precyzyjne wskazanie miejsca montażu instalacji i ustalenie, który ze spadów dachu jest najbardziej nasłoneczniony.

Sprawdź jakie jest poziom nasłonecznienie w Twojej okolicy i ile instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje energii.

Wykorzystywane podczas audytu mapy satelitarne pozwalają określić dokładne wymiary powierzchni montażowej i usprawniają przygotowanie finalnej wizualizacji.

Przed przeprowadzanym audytem warto przygotować rachunki za energię elektryczną z ostatniego okresu rozliczeniowego oraz sprawdzić zużycie energii. Audyt przeprowadzany przez konsultanta HelloVolt może przybrać 3 formy: jako rozmowa telefoniczna, video konferencja lub samodzielnie wypełniony formularz online – do Ciebie należy wybór ostatecznej opcji.

Może Cię zainteresować:
Jak czytać rachunki za energię?


Zobacz również