Decydując się na fotowoltaikę pierwsze pytanie jakie sobie zadajemy to Kiedy moja inwestycja w instalację fotowoltaiczną się zwróci? Pewnym jest, że w przeciwieństwie do lokat i rachunków oszczędnościowych inwestycja w fotowoltaikę przynosi szybszy zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Przyjrzyjmy się temu po ilu latach uzyskamy zwrot zainwestowanej gotówki oraz jak samodzielnie obliczyć czas zwrotu korzystając z prostego wzoru.


Jak wyglądają ceny instalacji fotowoltaicznych?

Najpopularniejsze instalacje montowane na dachach domów jednorodzinnych to obecnie moce 4-6 kWp. Na potrzeby naszej kalkulacji obliczmy zwrot fotowoltaiki o mocy 5 kWp. Średnia cena rynkowa brutto jaką przyjdzie nam zapłacić za taką instalacje to około 27 250 zł brutto.

Ceny uzależnione są od jakości oferowanych komponentów (moduły i falowniki od sprawdzonych producentów zawsze będą droższe), zastosowanego falownika (inwerter centralny, falownik + optymalizatory, mikroinwertery (te ostatnio są najbardziej kosztowne)) oraz długości gwarancji. Faktem jest, że instalacja fotowoltaiczna o większej mocy będzie per kWp tańsza niż jej słabszy odpowiednik.

Instalacja fotowoltaiczna w zależności od poziomu nasłonecznienia wyprodukuje rocznie około 1 100 kWh z 1 kWp mocy. Przyrównując do naszej instalacji 5 kWp, roczna produkcja energii wyniesie około 5 500 kWp.

Sprawdź jakie jest nasłonecznienie w Twojej okolicy i ile instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje energii.


Oblicz kiedy zwróci się fotowoltaika – to proste!

Znamy już średnią cenę za instalację. Potrzebujemy jeszcze średnią cenę za 1 kWh. Aktualne dane z 09.2020 pokazują, że średnia cena energii dla gospodarstw domowych w taryfie G11 wynosi około 0,70 zł/ kWh*

*dane z https://www.rachuneo.pl/cena-pradu

Znając powyższe dane możemy skorzystać z następującego wzoru:

((Moc instalacji * 1100) * 0,7) = koszt wyprodukowanej EE
(Wartość wyprodukowanej EE * X liczba lat) ≉ Koszt instalacji

Ile wyniesie czas zwrotu z inwestycji dla instalacji 5 kWp?

((5 * 1100) * 0,7) = 3 850 zł
(3 850 * 7) = 26 950 zł
26 950 zł ≉ 27 250 zł

Instalacja o mocy 5 kWp szacunkowo zwróci się około po 7 latach. Wartość wyprodukowanej energii w kolejnych latach pracy instalacji przyrównujemy do kosztu zakupu instalacji. Im wartość zbliżona tym uzyskujemy czas po jakim zwróci się nasza elektrownia słoneczna.

Sprawdzić cenę i czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Skorzystaj z darmowej kalkulacji.


Wzrost cen energii, spadek efektywności i system opustów.

Należy pamiętać, że na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę mają wpływ jeszcze:

  • roczny wzrost cen energii
  • spadek efektywności produkcji energii przez panele
  • system opustów – oddajemy do sieci energetycznej 100%, odbieramy 80%

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok ceny energii rosną sukcesywnie, dlatego dla bardziej szczegółowej kalkulacji zwrotu warto przyjąć, że ceny energii będą rok do roku rosły o 3%.

System opustów w praktyce ma zapewnić prosumentowi (osoba fizyczna produkująca energię) magazynowanie niewykorzystanej energii w sieci energetycznej i odbieranie jej, gdy zapotrzebowanie będzie większe od produkowanej przez fotowoltaikę energii w danym momencie. Chcąc szczegółowo obliczyć czas zwrotu inwestycji w odnawialne źródła energii należy uwzględnić, że około 20% wyprodukowanej energii rocznie musimy oddać dostawcy za magazynowanie naszej energii.

Ostatnią rzeczą, którą dla szczegółowej kalkulacji należy wziąć pod uwagę jest spadek efektywności pracy modułów. Z roku na rok moduły generować będą coraz mniej energii. Na szczęście spadek ten jest na tyle mały, że dopiero po 25 latach panel fotowoltaiczny może produkować o 20% mniej energii. UWAGA! Tak niski spadek efektywności mają moduły fotowoltaiczne tylko renomowanych producentów. Przeglądając oferty dostawców instalacji fotowoltaicznych szukaj paneli od producentów, którzy są na liście Tier 1 – np. Jinergy, Canadian Solar, Vikram Solar.


Mój Prąd i Ulga termomodernizacyjna

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zdecydowanie skraca uzyskanie dofinansowania z Rządowych programów wsparcia OZE.

Otrzymanie dofinansowania 5 000 zł z Mój Prąd skraca czas zwrotu z 7 do mniej niż 6 lat.

26 950 zł – 5 000 zł = 21 950 zł
21 950 zł/3 850 zł = 5,7

Ulga Termomodernizacyjna skraca czas zwrotu do 5 lat, zakładając wysokość ulgi około 4 000 zł.

21 950 – 4 000 = 17 950
17 950/3 850 = 4,6

Reasumując warto starać się o dofinansowanie Mój Prąd i Ulgę Termomodernizacyjną, ponieważ po ich uzyskaniu otrzymujemy 2 lata darmowej energii i dodatkowych oszczędności.


Ostatnia prosta do własnej fotowoltaiki

Korzystając z prostego wzoru możemy szybko obliczyć przybliżony czas zwrotu w fotowoltaikę. Jeśli czas zwrotu jest dla nas mało atrakcyjny przypomnijmy sobie ostatnie podwyżki energii jakie miały miejsce pod koniec 2019 r. na początku 2020 r. oraz planowaną opłatę mocową, której wprowadzenie planowane jest w 4 kwartale 2020r.


Zobacz również