Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która ma służyć przez długie lata, dlatego decydując się na ten krok warto dokładnie przeanalizować poszczególne komponenty oraz poznać plusy i minusy każdego z nich. W tym artykule na tapet weźmiemy moduły fotowoltaiczne i powiemy na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia, czyli innymi słowy – producenta wybranego modułu fotowoltaicznego. Ta sama zasada tyczy się również pozostałych elementów systemu. Najbardziej popularnym wyróżnikiem i wskaźnikiem jakości komponentów instalacji fotowoltaicznej jest Ranking TIER 1 firmy Bloomberg New Energy Finance. Ranking TIER 1 został stworzony po to, by w klarowny sposób klasyfikować producentów sprzętu fotowoltaicznego o ugruntowanej pozycji. Spośród ponad 17 tysięcy różnych podmiotów z całego świata, do TIER 1 dostaje się zaledwie 2% najwyżej ocenianych, co ilustruje poniższa grafika:

Kryteria wyboru producentów paneli fotowoltaicznych TIER 1.

Klasyfikacja zwraca uwagę na:

  • stabilność i wiarygodność finansową,
  • wielkość produkcji,
  • realizację wielkoskalowych projektów,
  • wyniki sprzedaży,
  • czas obecności na rynku (w zestawieniu liczą się tylko firmy istniejące powyżej 5 lat),
  • etapy procesu produkcyjnego, jego automatyzacja i kontrola,
  • innowacyjność produktów,– inwestycje w badania i rozwój.

Rodzaje modułów fotowoltaicznych.

Moduły monokrystaliczne.

Moduły monokrystaliczne stają się coraz bardziej popularne spośród oferowanych obecnie produktów. Cechują je czarne ogniwa w kształcie podobnym do okrojonego koła. Ich kolor sprawia, że dla wielu nabywców walor estetyczny jest dodatkowym atutem instalacji. Mają najwyższą sprawność spośród wszystkich modułów fotowoltaicznych (waha się ona w granicach 15 – 19%). Wykazują wyższą odporność na wysokie temperatury niż ich polikrystaliczne odpowiedniki.

Moduły polikrystaliczne.

Polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne charakteryzują się niższą wydajnością wraz ze wzrostem temperatury niż moduły typu monokrystalicznego. W występującym w Polsce klimacie umiarkowanym największą efektywność osiągają wykorzystując światło docierające zimą i jesienią. Ich ogniwa wytwarzane są z wielu kryształów krzemu, przez co mają kształt „kwadratu” oraz mieniącą się strukturę przypominającą stal stopową. Sprawność tego typu modułów jest niższa niż monokrystalicznych i oscyluje w granicach 14 – 16%.

Moduły amorficzne.

Zbudowane z krzemu niewykrystalizowanego. Posiadają najniższą sprawność (oscyluje na poziomie 6 – 10%). Przestarzały rodzaj modułu, rzadko wykorzystywany w nowoczesnych instalacjach, praktycznie nie występuje na rynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo zróżnicowane, zaczynając od procesu produkcji, kończąc na etapie montażu. Zdecyduj się na technologię, która będzie odpowiednia dla instalacji domowej – taka instalacja rządzi się innymi prawami niż system naziemny. Ograniczona przestrzeń powoduje, że sprawność staje się priorytetem, ponieważ przy zbyt małej sprawności modułu fotowoltaicznego generator będzie miał zbyt niską moc.


Zobacz również